Principy sociálního podnikání

Veřejně prospěšný cíl
Sociální podnik má jasně definovaný veřejně prospěšný cíl, který je uveden v jeho zakládacích dokumentech a naplňován prostřednictvím konkrétních aktivit.

Sociální prospěch
Sociální prospěch zahrnuje aktivity, které prospívají společnosti nebo specifickým skupinám, zejména znevýhodněným osobám. Důležitým prvkem je také zapojení zaměstnanců a členů do rozhodování o směřování podniku.

Ekonomický prospěch
Sociální podnik vykonává stabilní ekonomickou činnost a je schopen řídit ekonomická rizika. Zisk se prioritně používá na rozvoj podniku a na dosažení veřejně prospěšných cílů. Sociální podnik má nezávislost v manažerském rozhodování, není závislý na externích zakladatelích či zřizovatelích.

Environmentální a místní prospěch
Sociální podnik uspokojuje především potřeby místní komunity a využívá lokální zdroje. Zohledňuje environmentální aspekty výroby i spotřeby a spolupracuje s místními partnery.

Definice pojmů

Sociální a solidární ekonomika
Zahrnuje aktivity subjektů sociální ekonomiky, jejichž cílem je zvyšovat zaměstnanost v místních podmínkách nebo uspokojovat další potřeby a cíle komunity v oblasti ekonomického, sociálního, kulturního a environmentálního rozvoje.

Subjekty sociální ekonomiky
Jsou to sociální podniky, podpůrné finanční, poradenské a vzdělávací instituce pro sociální podnikání, a nestátní neziskové organizace, které vykonávají ekonomické aktivity za účelem pracovního uplatnění svých klientů nebo pro financování svého poslání.

Tyto subjekty sdílejí společné charakteristiky, jako je plnění veřejně prospěšných cílů, demokratické rozhodování, podpora občanských iniciativ, nezávislost na veřejných či soukromých institucích, specifický způsob nakládání se ziskem, zohledňování environmentálních aspektů, uspokojování místních potřeb a využívání lokálních zdrojů.

Sociální podnikání
Představuje podnikatelské aktivity, které přinášejí prospěch společnosti a životnímu prostředí. Hraje klíčovou roli v místním rozvoji a často vytváří pracovní příležitosti pro osoby se zdravotním, sociálním nebo kulturním znevýhodněním. Zisk se převážně reinvestuje do dalšího rozvoje podniku. Pro sociální podnik je stejně důležité dosahování zisku jako zvýšení veřejného prospěchu.

Sociální podnik
Sociální podnik je subjekt sociálního podnikání, ať už právnická nebo fyzická osoba, která splňuje principy sociálního podniku. Jeho hlavním cílem je plnění veřejně prospěšného účelu, uvedeného v zakládacích dokumentech. Vzniká a rozvíjí se na základě principu trojího prospěchu: ekonomického, sociálního a environmentálního.Integrační sociální podnik
Integrační sociální podnik je specifický typ sociálního podniku, který je zaměřen na zaměstnávání a sociální začleňování osob znevýhodněných na trhu práce. Tento cíl je jasně formulován v zakládacích dokumentech a integrační sociální podnik také vychází z konceptu trojího prospěchu: ekonomického, sociálního a environmentálního.